Opis ( sytuacja, materiał i konstrukcja, rzut, bryła, elewacje, wnętrze, wyposażenie, instalacje ).
Sytuacja. Wiatrak położony jest na północ od miejscowości Złotów, na terenach wsi Dzierzążenko, która posiada bardzo rozproszoną zabudowę. Zespół składający się z budynków gospodarczych (stodoła, chlew, warsztat z garażem, budynku mieszkalnego i wiatraka typu Holender płożony jest w odległości ok. 200 m na północny-wschód od drogi Złotów – Lędyczek. Lokalizacja zespołu związana była z warunkami terenowymi odpowiadającymi lokalizacji młyna wietrznego. Jest to najwyżej położony punkt w okolicy (stok wzgórza o wysokości 151,2 m npm Krn.)
Materiał i konstrukcja: Trzon posadowiony jest na pierścieniowej ławie fundamentowej, która murowana jest z kamienia łamanego i cegły. Ściany murowane z cegły w układzie blokowym i wiązane zaprawą cementowo-wapienną, od zewnątrz nieotynkowane. Grubość ścian zmienna na wysokości od 78 cm w przyziemiu do 52 cm w głowicy trzonu.
Trzon podzielony stropami na cztery kondygnacje. Stropy drewniane. Podstawę nośną stropów stanowią po dwa podciągi wykonane z krawędziaków o wymiarach 24 x 32 cm, które zakotwione są murach trzonu na głębokość 40 cm.
Końcówki podciągów zaizolowane są papą. Na podciągach ułożone są belki poprzeczne z krawędziaków 26 x 26 cm na pierwszym piętrze i 20 x 20 cm na pozostałych w rozstawie co 70 i 80 cm (w zależności od kondygnacji). Podłoga z dyli o grubości 4 cm łączonych na pióro. Posadzka parteru wykonana jest jako betonowa wylewka na izolacji ze styropianu i
papy. Komunikacja pionowa prowadzona jednobiegowymi schodami policzkowymi. Konstrukcja dachu opiera się na zachowanym pierścieniu obrotowym z listwą zębatą służąca do obrotu konstrukcji dachowej. Konstrukcja składa się z murłaty, układu krokwiowego o kształcie elipsoidy. Strzałka dachu wynosi 1,49 m. Krokwie wykonane są z krawędziaków 6 x 14 m o nachyleniu murłaty 250. Pokrycie dachu z dwóch warstw papy na lepiku na pokładzie z desek grubości 22 mm. Stolarka okienna drewniana, surowa lakierowana. Okna pojedyncze. W przyziemiu okna dodatkowo zabezpieczone stalowymi kratami.
Plan: Budynek założony na planie koła o średnicy w przyziemiu: wewnętrznej – 10,76 m, zewnętrznej 12,30 m. W przyziemiu dwa otwory wejściowe, wrota o szerokości po 2,00 m i wysokości 2,00 m.
Bryła: Obiekt o bryle w formie ściętego stożka walcowego o. zmiennej średnicy na wysokości. W przyziemiu średnica 12,30 m, na wysokości | kondygnacji – 9,95 m, III kondygnacji – 9,15 m. Wysokość ścian trzonu 12,89 m. Całkowita wysokość wiatraka z namiotowym dachem wynosi 15,10 m. Trzon podzielony stropami na cztery kondygnacje o wysokościach: | – 3,82 m, II – 2,81 m, III – 2,40 m, IV-2,16 m.
Elewacja: Trzon wiatraka o jednorodnej fakturze ścian zewnętrznych murowanych z cegły, spoinowanych. Cegła
częściowo zmurszała. Na każdej kondygnacji cztery, symetrycznie rozmieszczone otwory okienne z nadprożami
odcinkowymi. Wielkość otworów okiennych zróżnicowana w zależności od kondygnacji. Na I kondygnacji okna o
szerokości 1,00 m i wysokości 1,63 m, Il kondygnacji – 1,15 i 0,75 m, a na poddaszu 0,98 i 0,75 m. Ściany wewnętrzne trzonu niestarannie tynkowane.
Wyposażenie: W trzonie całkowity brak wyposażenia młyńskiego.
Instalacje: Instalacja elektryczna – skrzynka rozdzielcza zainstalowana jest na ścianie zewnętrznej trzonu wiatraka.